Prawdopodobnie najlepszy
portal analityczny w Polsce
poświęcony energetyce

Szukany tag: efektywność energetyczna

Audyt efektywności energetycznej na nowych zasadach

Jednocześnie z nowym projektem ustawy o efektywności energetycznej Ministerstwo Energii zaprezentowało nowy projekt rozporządzenia regulującego sposób sporządzania audytu efektywności energetycznej. Zmiany dotyczą przede wszystkim ustalania współczynników sprawności oraz wskaźników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

Dotyczy: system wsparcia efektywności energetycznej
Tytuł: Ustawa o efektywności energetycznej
Etap: Rada Ministrów - zatwierdzenie przez KRM
Następny etap: Rada Ministrów - przyjęcie

{loadmodule mod_email}

czytaj dalej...

Zmiany w projekcie ustawy o efektywności energetycznej

Ministerstwo Energii przedstawiło ostateczny projekt ustawy o efektywności energetycznej, który ma teraz rozpatrzyć rząd. Zawiera kilka ważnych zmian w stosunku do poprzedniego projektu. Przyjęcie przepisów jest jednym z priorytetów resortu, ponieważ Komisja Europejska wydała już tzw. uzasadnioną opinię w związku  z brakiem pełnej transpozycji dyrektywy 2012/27/UE.

Dotyczy: system wsparcia efektywności energetycznej
Tytuł: Ustawa o efektywności energetycznej
Etap: Rada Ministrów - zatwierdzenie przez KRM
Następny etap: Rada Ministrów - przyjęcie

{loadmodule mod_email}

czytaj dalej...

Bruksela pożąda ciepła i zimna

W świeżo przyjętej strategii Komisja zachęca do efektywności energetycznej i rozwoju kogeneracji. Polska ma tu ogromny, ale na razie drzemiący niestety potencjał.

czytaj dalej...

Minister Energii przedstawił priorytety resortu

Resort energii chce przygotować kilka ważnych ustaw oraz zmienić i notyfikować systemy wsparcia elektrowni atomowej, OZE, przemysłu energochłonnego, kogeneracji i efektywności. Planuje także zaktualizowanie i przyjęcie nowej polityki energetycznej. Wypunktowujemy ponad 20 priorytetów, które wyznaczył sobie minister.

czytaj dalej...

KIGEiT krytycznie o projekcie ustawy o efektywności energetycznej

Rządowy projekt o efektywności energetycznej premiuje wielkoskalowe inwestycje, na których w niewielkim stopniu zarabiają polskie firmy technologiczne – uważa Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji

Dotyczy: uwagi do projektu ustawy o efektywności energetycznej
Tytuł: rządowy projekt ustawy o efektywności energetycznej
Etap: rząd - Komitet Rady Ministrów
Następny etap: rząd - Komisja Prawnicza

czytaj dalej...

Resorty mają zastrzeżenia do projektu nowej ustawy o efektywności energetycznej

Parlament wydłużył obowiązywanie systemu wsparcia efektywności energetycznej w postaci białych certyfikatów, ale nadal trwają prace nad nową ustawą o efektywności energetycznej, która w założeniu ma wdrożyć do polskiego systemu prawnego unijną dyrektywę i zmienić system wsparcia.

Dotyczy: Rządowy projekt nowej ustawy o efektywności energetycznej
Tytuł: ustawa o efektywności energetycznej
Wykonuje: dyrektywa 2012/27 o efektywności energetycznej
Etap: rząd - Stały Komitet Rady Ministrów
Następny etap: rząd - Komisja Prawnicza

czytaj dalej...

Działanie systemu białych certyfikatów ma zostać przedłużone na 2016r.

Sejmowa komisja ds. Energii i Skarbu Państwa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej, który sprowadza się do przedłużenia o rok działania systemuświadectw efektywności energetycznej – białych certyfikatów.Zgodnie z obowiązującą ustawą przepisy dotyczące świadectw wygasają z końcem 2015 r.

Dotyczy: przedłużenia działania systemu białych certyfikatów
Tytuł:  projekt ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetycznej
Etap: Sejm - po pierwszym czytaniu w komisji ds. Energii i Skarbu Państwa
Następny etap: etap: II czytanie w Sejmie

czytaj dalej...

Chcesz dostać biały certyfikat – lepiej się pospiesz

Wkrótce ustawa o efektywności energetycznej przestanie obowiązywać, a nowej Sejm mijającej kadencji nie uchwalił. To problem dla tych podmiotów, które zainwestowały w poprawę efektywności i przysługuje im z tego tytułu wsparcie w postaci tzw. białych certyfikatów. Jeśli chcą je uzyskać, muszą się pośpieszyć.

Dotyczy: ustawa o efektywności energetycznej
Tytuł:  Komunikat Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr 42/2015 dotyczący skutków wynikających z upływu terminów obowiązywania poszczególnych przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej

czytaj dalej...

Rząd specustaw

Koalicja PO-PSL w mijającej kadencji parlamentarnej wyznaczyła sobie kilka strategicznych zmian w przepisach energetycznych. Ile spośród obietnicy udało się zrealizować? Prześledziliśmy je rok po roku.

czytaj dalej...

TOK FM – o efektywności energetycznej polskiej gospodarki

O szybkiej poprawie efektywności energetycznej w Polsce i magii statystyki mówi w rozmowie z redaktor Aleksandrą Dziadykiewicz w audycji Raport Gospodarczy Bartłomiej Derski.

czytaj dalej...

Przed wyborami już tylko dwie ustawy energetyczne

W tym roku najprawdopodobniej energetykę czekają już najwyżej dwie istotne zmiany prawa. Pozostałymi kilkoma projektami zajmą się już nowy rząd i parlament.

czytaj dalej...

Ciężar zmian na barkach efektywności i OZE

Nadal za mało inwestujemy w technologie redukujące zużycie paliw kopalnych. Tymczasem era węgla powinna się właśnie kończyć – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

czytaj dalej...

Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?

Z dyskusji przetaczającej się w mediach w Polsce można odnieść wrażenie, że Niemcy nie realizują spójnej i długofalowej polityki klimatyczno-energetycznej, a bezpieczeństwo energetyczne największego społeczeństwa w UE jest zagrożone. Spróbujmy przedstawić szerzej – nie tylko z perspektywy koncernów węglowych i atomowych – sytuację za naszą zachodnią granicą – piszą Dariusz Szwed i Radosław Gawlik.

czytaj dalej...

Brytyjczycy i Czesi po polskiej stronie w negocjacjach klimatycznych

Nowy unijny pakiet energetyczno-klimatyczny nie może wykluczać węgla jako źródła energii - podkreślali w środę w Pradze przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Czech. O to samo walczyć będzie premier Ewa Kopacz na rozpoczynającym się dzisiaj unijnym szczycie.

czytaj dalej...

Jak wydać pieniądze za CO2?

W ubiegłym roku polski budżet zarobił miliard złotych na sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Czy te pieniądze powinny pójść na modernizację energetyki?

czytaj dalej...

Trzech na fotel szefa URE, ale liczy się jeden…

Tomasz Dąbrowski najpoważniejszym kandydatem na prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

czytaj dalej...

Jakie zmiany prawne czekają energetykę w 2013 roku?

Trzeci rok z rzędu publikuję zestawienie przepisów, które wejdą w życie lub będą opracowywane w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Po raz trzeci na liście powtarzają się niektóre pozycje, ale w tym roku część ma już realne szanse na przyjęcie. Z listy zniknął też jeden z projektów.

czytaj dalej...

Jakie zmiany prawne czekają energetykę w 2012?

Z początkiem roku weszła w życie część przepisów ustawy o efektywności energetycznej. Na horyzoncie są jednak o wiele większe zmiany, które wprowadzi trójpak energetyczny. Optymiści zakładają, że zostanie uchwalony jeszcze do grudnia. Przed energetyką kolejny rok oczekiwania na ustawę o korytarzach infrastrukturalnych.

czytaj dalej...

Jakie zmiany prawne czekają energetykę w 2011?

W tym roku parlament zakończy prace nad jedną ważną ustawą, dwie kolejne mają pewne szansee na przejście ścieżki legislacyjnej przed wyborami. Pozostałe pomysły, choć bardzo ważne dla branży, będą jedynie klarowane. Ich uchwalenia można się spodziewać w przyszłym roku.

czytaj dalej...
Strona 1 z 2


Zamów cotygodniowy newsletter


Obserwator Legislacji Energetycznej

Bruksela zatwierdziła wsparcie OZE w Hiszpanii

Komisja Europejska zatwierdziła oparte o aukcje schematy wsparcia dla fotowoltaiki i farm wiatrowych w Hiszpanii. Kraj ten ciągle boryka się jednak z procesami, wytoczonymi rządowi przez inwestorów po fali cięć subsydiów

Coraz bliżej wprowadzenia rynku mocy

Sejmowa podkomisja debatowała nad projektem ustawy.

Rynek mocy – czy zaiskrzy między Tauronem a PGE?

Uzgodniony z Brukselą kształt rynku mocy prawdopodobnie będzie korzystniejszy dla jednej z tych spółek…

Zmiany kompetencyjne w Ministerstwie Energii
Nowelizacja ustawy o OZE: kiedy i co się zmieni?
Reforma nadzoru w energetyce: zamiast prezesa URE, trzech komisarzy